SUMO ROBOT YARIŞMASI

SUMO ROBOT KATILIM ŞARTNAMESİ

AMACI

Bu kategoride takımlar, kendi tasarlayıp inşa ettikleri otonom robotlar ile rakip robotu, sumo pisti dışına çıkmaya zorlayarak veya ters dönmesini sağlayarak yarışmayı kazanmayı hedefler.

KATEGORİ KURALLARI

Genel:

1.       Her sumo takımı bir danışman öğretmen (takım koçu) ve 9-12 yaş arası (01.01.2008 – 31.12.2011) en az 2, en fazla 4 öğrenciden oluşur.

2.       Tablet ya da telefonun vb. tüm elektronik cihazların yarışma alanına sokulmasına izin verilmeyecektir.

3.       Turnuva süresince tüm cihazların bluetooth ve kablosuz erişim sistemleri kapatılmalıdır.

Robot:

1.       Robot yapımında LEGO MINDSTORMS (NXT veya EV3) denetleyici, motorlar ve sensörler kullanılmalıdır. HiTechnic Renk Sensörü kullanımına izin verilmektedir.

2.       Robotun mekanik inşası için sadece LEGO markalı parçalar kullanılabilir.

3.       Robot 25 cm eninde, 25 cm yüksekliğinde ve 25 cm derinliğinde olmak zorundadır. Yarışmaya başlamadan önce robotlar 25x25x25 ölçülerinde bir kutu içerisine yerleştirilerek robotun ölçümlere uyup uymadığı test edilecektir.

4.       Robotun maksimum kütlesi 2 kg’ı geçmemelidir.

5.       Robotlarda herhangi bir şeyi sabitlemek için; vida, yapıştırıcı, bant ya da LEGO olmayan herhangi bir malzeme kullanılamaz. Bu kurala uyulmaması durumunda takım diskalifiye olur ve turnuva dışı kalır.

6.       Maç başladıktan sonra robot genişleyebilir. Robotun 2 veya daha fazla parçaya ayırılması yasaktır. Robot tek bir parça olarak kalmalıdır. 

Robot Sınırlamaları

1.       Karşı tarafın sensörleri çalışmaz hale getirecek sinyal kesici ve benzeri cihazlar kesinlikle yasaktır.

2.       Robotun oyun yüzeyine ve karşı robota zarar verebilecek bileşeni olmamalıdır.  Sumo maçına özgü tasarımlar ve hamleler imha etme niyetinde sayılmaz. 

3.       Rakibe atılacak sıvı, toz, gaz veya diğer maddeleri sağlayabilecek cihazlar yasaktır. 

4.       Rakibe nesne atan cihazlara izin verilmez.

5.       Çekişi iyileştirmek için yapışkan maddelere izin verilmez. Robotun zemin ile temasta olan tekerlekleri ve diğer bileşenleri, standart bir A4 (80mg / m²) kağıdı  2 saniyeden daha uzun süre kaldıramaz. 

 

6.       Robotlar dohyoda yarışmadan önce onay aşamasında taranacak ve yarışma sırasında herhangi bir zamanda hakemin talebi üzerine tekrar kontrol edilebilecektir.

 Dohyo:

1.       Dohyo, yerden 5 cm yüksekliğinde beyaz zemin üzerine siyah çizgi çekilerek oluşturulur. Dohyo ahşap materyal üzeri lake boya yapılarak imal edilmiştir.

2.       Dohyo üzerine çizilecek olan siyah çizginin kalınlığı 4 cm’dir. Siyah çizgi Dohyo alanı dahilindedir. (Şekil 1)

3.       Robotların dohyoya yerleşimi hakemler tarafından belirlenecek, takım kaptanları robotu dohyo üzerinde hakemin belirlediği yere bırakacaklardır.

4.       Robotlar Şekil 2’de görüldüğü üzere aralarında 15 cm’lik boşluk kalacak şekilde, birbirlerine zıt yönlerde ve hareket yönleri siyah çizgiye bakacak şekilde yerleştirilecektir. 

Yarışma

1.       Yarışma süresi 3 dakikadır.

2.       Yarışma başlamadan en az 1 saat önce tüm takımlar robotlarıyla beraber sumo yarışı yapılacak alanda hazır bulunacaklardır.

3.       Her takım kendi içerisinde bir takım pilotu belirleyecek ve yarışlarda yalnızca bir takım pilotu robotu çalıştıracaktır.

4.       Robotlar, hakemler tarafından en, boy, yükseklik, ağırlık ve A4 kağıdı ile sürtünme  ölçümüne tabii tutulacaklardır.

5.       Ölçümlerde kurallara tam uyan robotlar seçilecek ve yarışma alanına bırakılacaklardır. Yarışma alanında bırakılan robota yarışma öncesine kadar dokunulması yasaktır.

6.       Ölçümlerde kurallara uymayan robotlara ikinci bir hak daha verilerek 15 dakika içerisinde robotu istenilen ölçülere getirilmesine izin verilecektir. İkinci hak sonrası robot halen ölçümlere uymuyorsa robot yarışmaya alınmadan diskalifiye edilecektir.

7.       Yarışma öncesi robotların deneme yapmasına izin verilmeyecektir.

8.       Maçlar başlamadan önce sumo robotların eşleşmesi kura yoluyla belirlenecektir.

1.       Yarışma alanı içerisinde her robota bir numara verilecektir, kuralar bu numaralara göre çekilecektir.

2.       Sumo maçları 5 aşamadan oluşacaktır.

·         1.  Aşama (Ön Eleme) : İki takım birbirleri ile 3 kez karşılaşacaktır. 2 kez galip gelen takım çeyrek finale yükselecektir.

·         2. Aşama (Çeyrek Final) : 1 tur oynanacak olup, kazanan yarı finale yükselecektir.

·         3. Aşama (Yarı Final) : 1 tur oynanacak olup, kazanan finale yükselecektir.

·         4.Aşama (3.lük Maçı): Yarı finalde elenen iki takım arasında 3 tur üzerinden oynanacak ve 2 kez galip gelen takım 3 ncü olacaktır.

·         5.  Aşama (Final) : 5 tur üzerinden oynanacak ve 3 kez galip gelen takım şampiyon olacaktır.

 

Şekil 3 : Yarışacak 16 takım kura yolu ile belirlenerek Ön Eleme ( 3 turdan oluşacak), Çeyrek Final, Yarı Final, 3.lük(3 tur) ve Final(5 tur) olmak üzere yarışacaklardır.

3.       Yarışma alanında başhakem, yardımcısı ve iki takım pilotundan başka kimse bulunamaz.

4.       Yarışma hakemden gelen işaret ile başlayacaktır.

5.       Robotları yarışma alanında başlatma işlemi bilgisayar, kumanda vb. cihazlarla değil, robotun kendi üzerinden tuşa basması ile yapılacaktır.

6.       Takım pilotları robotları dohyo üzerine yerleştirdikten sonra hakem işaretini takip edecek, işaret geldiği zaman programı LEGO denetleyicisi üzerindeki başlatma tuşuna bir kere basarak çalıştıracaklardır.

7.       Yarışma başlatıldığı saniyeden itibaren robotlar ilk 10 saniye içerisinde hareket etmek zorundadır. 10 saniye içerisinde hareket edemeyen robot o turu kaybeder.

8.       Yarışma esnasında birbirine kenetlenen robotlara hiçbir şekilde müdale edilmeyecektir.

 

9.       3 dk bitiminde beraberkil olması durumunda hafif olan robot galip sayılacaktır.

 

  Türkiye genelini kapsayan ilk ve orta öğretim okullarında okuyan öğrencilerin bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarına ilgisini çekmek ve bu alanlarda çalışmalar yapmalarını teşvik etmek, bilimsel etik ve karşılıklı hoşgörü ortamında işbirliğinin rekabetten daha önemli olduğunu öğretmektir.

  İletişim Bilgileri

  Eryaman Sevgi Koleji, Eryaman Mah. 349.Cad. No:2 Etimesgut /ANKARA

  PHONE

  0(312) 283 63 00 / 01-02

  EMAIL

  destek@muradiyerobotik.com